HÍREK

2015.09.01.
Új digitális állományok
Feltöltöttük honlapunkra a tanulói munkafüzetek digitális állományait.

KaTTár * GyIK-oknak

2015.06.09.

A világhálón ma a legfontosabb, hogy megbízható forrásokra támaszkodj. Ezt csak a Gyakorlott Internetes Keresők tudják megvalósítani. Mi ezen a honlapon őket nevezzük GyIK-oknak. Sajnos a nemzetközi felmérések azt mutatják, hogy a magyar diákok között viszonylag kevés igazán jó fürge GyIK van. Ennek érdekében kérjük a használókat, hogy az általuk hasznosnak talált URL-eket rövid indoklással küldjék el a gelabor.pecs2015@gmail.com címre. (A gyors kattintgatás könnyen tévútra vezet). Megjegyzés: Ennek az oldalnak az URL-jeit részben a laborhálózat révén lehet elérni. A célja az, hogy folyamatosan kerüljenek fel ide a GELabor használói által hasznosnak ítélt kapcsok (linkek).

Tartalmak:

1. Magyar Tudományos Tájékoztató Fórumok Ezen az oldalon az általunk javasolt Magyar Tudományos Tájékoztató Online Fórumok URL-jei találhatók.
2. NETTCímek NETTCímek
3. OrvosiFolyóiratok Magyar orvosi folyóiratok linkgyűjteménye
A Föld - ahogy még sosem láttad /Faces of Earth/ (SPEKTRUM TV) Ebben a sorozatban a műholdak által megfigyelt eredményeket ismerhetjük meg. Mindent megismerhetünk, ami az időjárás változását, és a Földünk működését érinti.
A kód A világ tele van titkos szimbólumokkal, melyek sokak szerint világegyetem megértésének kulcsát rejtegetik. E szimbólumok a föld számos pontján felbukkannak - különös számok kíséretében.
A Nobel-díj száz éve A Nobel-díj száz éve
A pestis Az elmúlt ezer esztendőben semmi nem változtatta meg annyira a társadalmat és az emberiséget, mint a pestis. A betegség első hulláma Fekete Halál néven ismert - és ez az első hullám hosszú évekig tartott, sőt több millió emberéletet követelt.
A természet technológiái A természetes szelekció minden lényt megtanított a takarékosságra....
A természettudomány és a technika mérföldkövei Ezen az oldalon a lézersugárral, az elektronmikroszkóppal, a kaucsukkal, a kinematográffal, a katódsugárcsővel, az atommal, a sejttel, a maghasadással és a televízióval foglalkozunk.
A Világegyetem A világűr teli van titokzatos jelenségekkel, amiket józan ésszel alig lehet felfogni. Ki gondolta volna, hogy léteznek részecskék, amelyek akadálytalanul hatolnak át a testünkön.....
Afrika Ezen az oldalon egy különleges légi utazás mutatja be, miért hívják Szivárványnemzetnek ezt az országot. Megismerkedhetünk Afrika legvéresebb folyójával, valamint fenséges Sárkány-hegységével.
Állatok Ezen az oldalon hangyákkal, piperkőc állatokkal, lagúna-lakókkal, mocsári tigrissel és Lutrával találkozhatnak az érdeklődők.
Alpok Ezen az oldalon az Alpokról tudhatnak meg érdekességeket a látogatók
Anglia Anglia legszebb várait, kastélyait és udvarházait vehetjük szemügyre a magasból, miközben áttekintjük az ország építészetének történetét az őskortól kezdve a római és normann hódítás korán és a Tudor-dinasztia építkezési lázán keresztül az ipari forradalom és a modern kor épített világáig.
Oroszország A kontinensnyi területet bekalandozó gyönyörű sorozat Oroszország ritkán látott, egyszerre nagyon vad és nagyon szelíd arcát mutatja meg - kinn, az ezer titkot rejtegető vadonban..
Ausztria Ezen az oldalon a Wörthi tóval, a Hubertus tóval és a bécsi erdővel ismerkedhetnek meg az érdeklődők
Az egyetlen Föld A '90-es években készítették el ezt a sorozatot japán szakemberek, akik a Föld, mint égitest kialakulását és bioritmusát mutatják be.
Az emberi test Az emberi test a valaha készült legnagyszerűbb, legigényesebb természettudományos film: az emberi szervezetet az abszolút kezdetektől, megtermékenyített petesejt-korától kezdve mutatja be egészen odáig, mikor már tízmilliárd, tökéletes harmóniában együttműködő sejtből áll.
Az idő határai Az embert kezdetek óta érdekli az idő, az idő múlása. A Nap és a Hold égi vándorútja a természet órája.
Az Univerzum rejtélyei Az Univerzum mérete szinte felfoghatatlan. Rejtélyei, mint a fekete lyukak működése, a csillagok születése, vagy az idő és a tér kérdése sok tudós kutatásának örök tárgya. A legújabb felfedezések és a fejlett vizualizációs technika segítségével a sorozat a Kozmosz titkai mutatja be.
Brutális fizika A Brutális fizika egy szórakoztató formában tudást közvetítő sorozat, mely alapvető jelenségeket mutat be és magyaráz, illetve a fizika törvényeinek mindennapos felhasználási lehetőségeit szemlélteti.
Brutális kémia init description text
Csontmaradványok orvosszakértői vizsgálata a gyakorlatban Középkori halottak - Betegség és dögvész
Earth from Space (A Föld az űrből) 91p HDTV (HUN) Ez a dokumentumfilm segít nekünk, hogy felfedezzük a láthatatlan erőket és folyamatokat, amelyek fenntartják az életet a bolygónkon.
Élő bolygó (David Attenborough) Az élő bolygó a legátfogóbb képet adja bolygónk élővilágáról. David Attenborough és csapata három éven keresztül járta be a Föld szinte összes pontját, a Himalájától az óceánok mélyéig, a Szaharától Borneo dzsungeléig, hogy elkészíthesse ezt a filmet. Sajnos csak 3 rész található a youtube-on.
Evolúció Ezen az oldalon a "Kihalásra felkészülni"-sorozatot láthatják az érdeklődők.
Filmek Nyugdíjasoknak is Fekete István két regényének, a Bogáncsnak és a Lutrának a filmfeldolgozását nézhetjük újra
Földünk a magasból - /La Terre vue du ciel/ Arthus-Bertrand az égből figyeli a világot, légi felvételeken rögzíti a Föld folytonosan változó képét. Az óceánok mélyétől a nyolcezres hegycsúcsokig, az afrikai szavannáktól az antarktiszi jégvilágig gyönyörű légifelvételek mutatják meg bolygónk törékeny világát.
A gombák rejtélyes élete Egy ősi szibériai legenda szerint "a gombák az erdő gyermekei".
Hagyaték Ezen az oldalon többek között az Őrségről, a Balatonról, a magyar pásztorról tudhatunk meg érdekességeket.
Hazajáró A "Hazajáró" hétről-hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti- és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait.
Hogyan Készült? Tudjuk-e, hogyan készülnek a körülöttünk lévő hétköznapi tárgyak, amelyeket oly nagy természetességgel használunk? Honnan ered a ragasztószalag? Vagy a WC-ülőke, a gumilábtörlő, a hallókészülék? A sorozat ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ.
Kicsiknek és nagyoknak Egyszer volt az élet – rajzfilmsorozat (da Vinci learning)
Kicsiknek és nagyoknak 2 Egyszer volt..az Ötlet...
Kicsiknek és nagyoknak 3 Egyszer Volt... a felfedezők
Kolumbusz és a felfedezések kora 1492. október 12-én szállt partra a Bahamák egyik kis szigetén Colombus , San Salvadorban és innen számítjuk Amerika felfedezését az európaiak által.
Környezetvédelem. A haladás csapdái A haladásba vetett hit olykor annyira erős, hogy bármeddig elmegy a technológiai előrelépés biztosítása érdekében - függetlenül az emberiségre és a környezetre gyakorolt várható fenyegetettségtől. Ez a sorozat történelmileg tárja fel, hogy az emberiség, mint nemzetközi közösség képes-e reagálni azokra a figyelmeztetésekre, melyeket a múlt század technológiai újításainak veszélyei jelentettek.
Magyar tájak Ezen az oldalon válogatást találunk magyarországi természetfilmekből.
Magyarország állatvilága Ezen az oldalon válogatást találunk Magyarország állataiból.
Magyarország madártávlatból A Magyarország Madártávlatból az Origo és az OzoneNetwork TV egyedülálló sorozata, hiszen kizárólag drónokkal még nem készült dokumentumfilm Magyarországról.
Magyarország Nemzeti Parkjai Magyarország legszebb tájai, természeti csodái tárulnak fel, a Hortobágy szikesétől a Bükk erdein és az Őrség falvain át a Balaton-felvidékig. Olyan helyekre látogatunk, ahol csak a madár jár: nemzeti parkjaink mélyére, az érintetlen természet eldugott rezervátumaiba.
Matematika: a tudományok tudománya A sorozatban Marcus du Sautoy az Oxfordi Egyetem matematika professzora kalauzolja végig a nézőket az egyik legfontosabb tudományág történetén. Utazása során különböző korokban és a világ különböző részein mutatja be a nézőknek a matematika alap tételeit és rávilágít, hogy hogyan támasztja alá a matematika a világunkat összetartó tudományt, technológiát és kultúrát.
Még több táj Ezen az oldalon a Rajna vidéktől Kanadán át Ausztráliáig találhatunk filmeket
Mérföldkövek a magyar technika történetében Bánki Donáttól Zipernowsky Károlyig
Mérgező növények A videókból kiderül, melyik növénnyel mérgezték meg Szókratészt, és ez milyen tünetekkel járt. Molnár Máté, az Országos Kémiai Biztonsági Intézet munkatársa olyan növényeket mutat, melyek erdei sétáink során vagy a saját kertünkben is előfordulhatnak.
Mértékegységek SI mértékegységek
Mindennapi tudomány: Hawking univerzuma Stephen Hawking a világ egyik leghíresebb tudósa. Súlyos idegrendszeri betegsége következtében azonban szinte teljesen mozgásképtelen: nem tud járni, beszélni és írni, a világgal csak egy különleges számítógépes program segítségével tartja a kapcsolatot, mely apró ujj- és szemmozdulatait szavakká alakítja. Hawking azonban ilyen körülmények között sem mondott le a világmindenség titkainak megfejtéséről.
Nagy tudósok Humoros és szórakoztató sorozat Dr Allan Chapman, az oxfordi egyetem tudománytörténésze előadásában néhány olyan tudós életéről és koráról, akik nagy hatással voltak a világra.
National Geographic Mi történne, ha … megszűnne forogni a Föld?
Növények Ezen az oldalon különféle növények életével ismerkedhetünk meg.
Pontosság - A mérés mindenekelőtt A mérés története egyidős az emberiséggel. A 3 részes sorozat házigazdája az az oxfordi matematikus Marcus du Sautoy, aki történelmi utazást tesz, hogy elmagyarázza, hogyan fejlődött a ma használatos hét nemzetközi mértékegység.
Ragadozók Ezen az oldalon a "Vad erők diadala"-sorozaton kívül a tenger különleges ragadozóival is megismerkedhet az érdeklődő.
Svájc Svájci Alpok legszebb Útjain
Századfordító magyarok Ki ne hallott volna Kármán Tódoról, Szent-Györgyi Albertről, Szilárd Leóról, Wigner Jenőről és a Marslakókról?
Szuperemberek - Szteroidok A doppingolás -- és azon belül is a szteroidok használata -- napjainkban a sportvilág egyik legellentmondásosabb és legkevésbé ismert kérdésköre, nem utolsósorban azért, mert az anabolikus szteroidokkal kapcsolatos közszájon forgó "tudományos" ismeretek tele vannak féligazságokkal és túlzásokkal.
Szupertudomány (Super Science) Vajon Ázsia a következő tudományos forradalom helyszíne? Bemerészkedünk Ázsia tudományos laboratóriumaiba, és megismerjük a legújabb K+F technológiákat.
Természetvédelmi Területek Ezen az oldalon Magyarország természetvédelmi területei közül találhatunk válogatást
Vizek, vízpartok növényei Ezen az oldalon patakok, mocsárvidékek, tavak növényeivel ismerkedhetünk meg.
Elsődleges Mezők Fizika, ahogyan még nem ismered
A természettudományos oktatás módszertanának és eszközrendszerének megújítása a Pécsi Tudományegyetem Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskolában és partner intézményeiben az Európai Unió támogatásával. (TÁMOP-3.1.3-10/2-2010-0007)